what a day, to take to a wild child

.

ــ می دونی چیه ...؟

ــ آره می دونم . ساعت چنده ؟

..................................................

ی..ک

درک رابطه ی عمیق و قشنگی که بین ادبیات و موسیقی هست احساس خوشایندی داره . این دو تا بیشتر از هر دو تا چیز دیگه تو این دنیا به هم نزدیک و به هم مربوط اند . اونقدر که دلت نمی خواد به این فکر کنی که کدوم اول قرار می گیره یا کدوم منشأ پیدایش اون دیگری شده ...

ریچل پورتمن برای ساخت اُپرای شازده کوچولو به صحرای موکوران سفر کرد ٬ با شتر ٬ تا صدای شن ها رو تو باد بشنوه ٬ تا سکوت صحرا و احساس واقعی خلبان و شازده کوچولو رو تو اون ناکجا آباد درک کنه . و نتیجه ی این سفر و اون همه تلاش شد یه کار بزرگ . اونقدر بزرگ که با یک نگاه به چهره ی جوزف مک منرز ــ که حقیقتاً انتخاب فوق العاده ای برای اجرای نقش شازده کوچولو بوده ــ می تونی خودت رو تو اون فضا حس کنی و آرزو کنی اگه شده فقط واسه چند دقیقه جای خلبان باشی تا بتونی از نزدیک با این فیلسوف کوچولوی مو طلایی که ظریف ترین واقعیت ها رو با ساده ترین جمله ها بیان می کنه حرف بزنی .

اجرای گروه کُر ــ ۳۸ کودک و ۱۰ بزرگسال ــ هم فوق العاده ست . اُپرای شازده کوچولو درست همونی ه که باید باشه . نمی شه زیباتر از این که هست تصورش کرد ... شاعرانه ترین بازآفرینی ِ شازده کوچولوی سنت اگزوپری .

.

.......................................................

د..و

تابستونِ گذشته بود . دانیال هر بار که می اومد کلاس یه شاخه گل که تو راه چیده بود می آورد برام ٬ نوع گل بستگی داشت به اینکه تو مسیر چی به دستش برسه ٬ از گل سرخ گرفته تا گل های سفید کوچولویی که پای بعضی دیوارهای قدیمی در میان و هیچ کس هم که بهشون آب نده باز زنده می مونند و سبزند .

دیروز بود . عرفان دستِ مُشت شده ش رو جلوی صورتم باز کرد : برام یه کرم خاکی آورده بود !

.

هیچ قانونی مبنی بر اینکه یه شاخه گل می تونه یه معلم رو بیشتر خوشحال کنه یا یه کرم خاکی وجود نداره .

.

.......................................................

.

برادرم یه خلبان بود

یه روز یه نقشه بهش دادن

ساکش رو بست و

رفت که رفت به سمت جنوب .

.

برادرم یه فاتح ه

مردم ما هم جا کم دارن

به دست آوردن زمین و خاک

یه رویای قدیمی ه برامون .

.

جایی رو که برادرم فتح کرد

می شه با متر اندازه گرفت

طولش هست یه متر و هشتاد

عمقش هم یه متر و پنجا .

.

برشت

.......................................................

س..ه

برای کسی مثل من که اعتقاد چندانی به کارهای نویسنده ها و شُعرای تازه کار نداره و شاهکارها و کلاسیک ها رو ترجیح می ده ٬ خوندن داستان کوتاهی که ساناز نوشته یه اتفاق بود . از اون اتفاق ها که بعد از وقوع ش دوست داری از مُسبب ش تشکر کنی ! "یادم نیست" تصویر درون آشفته ی آدمی ه که با همه ی از این شاخ به اون شاخ پریدن های بی وقفه ش همراه ش می شی و حتی گاهی برای اینکه ازش عقب نمونی تو هم باهاش می پَری و درست به آخرین خط که می رسی خودت رو می بینی با لباس آبی ِ یه بیمارستان روانی . شاید سوژه ی انتخابی ش به قولی خیلی بدیع نباشه ٬ اما شیوه ی پرداخت ش قوی و گیرا ست .

ساناز ِ نویسنده ی نازنین من ٬ کارت عالی بود . 

.

.

Private Pyle, you are so ugly , you are uglier than a modern art masterpiece

!

sergent Hartman - Full Metal Jacket

.

آخه آدم چی بگه ؟!

.......................................................

.

جان ریخته شد بر تو ٬ آمیخته شد با تو

چون بوی تو دارد جان ٬ جان را هله بنوازم

.

.......................................................

  

  

 

/ 44 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کلاغ

کجايی نيلوفر نویسنده؟

پدر اون دانشگاه رو تو پانی در آوردين ..بابا کی فارغ التحصيل ميشين پس ...

نيلوفر

ببخشيد شما ؟!

نيلوفر

توضيح اضافی : چيزی نمونده ٬ چند روز ديگه فارغ التحصيل می شيم .

ناصر

اول ) سلام دوم ) موسيقی و ادبيات.. ادبيات از هر نوعی که باشه -در نگاه زیبابین-زيباست و اما موسيقی رو اگه فيلتر کنيم و انکر الاصوات رو -که این روزها جایگزین موسیقی واقعی شده- ازش حذف کنيم زيباترين ملودی هستی ه. هنوز به اپرای شازده کوچولو نرسيدم!

کيانا

سلام. اپرای شازده کوچولو بايد فوق العاده باشه. نشنيدمش، می‌گردم شايد بتونم پيداش کنم. اساسا شازده کوچولو رو دوست می‌دارم. بايد تایستون همت کنم و زبان اصليشو بخونم. هر‌چه‌قدر هم که ترجمه کاری عالی و بی‌نقص باشه بازم متن اصليش يه چيز ديگه‌ است. همه سواد فرانسه‌ام هم که ته کشيده... راستی متن برشت هم فوق‌العاده بود... برای خرید تابلوی مونه هم حاضرم باهات شریک شم! یه درصد پولشو می‌تونم تقبل کنم. بقیه‌اش هم با خودت! درضمن من تاحالا معلم نبودم. ولی فکر کنم هر چیزی که نشون بده کسی به ياد معلمش بوده اونو خوشحال می‌کنه. حتی اگه اون چیز آشغال بیسکوییتش باشه!!

برادر

هوووم ....همون خجالته!!!!

نيلوفر

دشمنات خجالت بکشن برادر ...

ف.ت

نيلوفر خاکی نوشته هات رو خوندم . عميق و با احساس می نويسی.

آريا دجال

دوست عزیز من از تهران برای شما کامنت میذارم فردا ساعت 9 صبح در تاکستان قزوین قرار است دو نفر سنگسار شوند تماس های ما با قوه قضاییه در لغو این حکم تا الان بی نتجه مونده تنها راه کمک به این دونفر خود مردم تاکستان هستند تقاضای عاجزانه دارم در راه اطلاع رسانی به مردم این شهر به ما کمک کنید و حتی اگه تونستید در محل اجرای حکم برای اعتراض به این عمل حاضر بشید با تشکر